Menu

Účinky Goji

Kustovnici čínské se věnuje celá řada odborných studií. Díky nim mnoho odborníků na výživu tvrdí, že bobule Goji jsou najzdravějším jídlem na světě.

 
Účinky goji

Účinky goji

Bobule goji berry jsou unikátním antioxidantem s vysokým obsahem zeaxantinu, luteinu, xantofylu, lykopenu, kryptoxantinu a beta karotenu. Kromě toho je v nich například i vitamín C, B a E, vzácné esenciální kyseliny, betain a solvativon. Není tedy divu, že mají goji účinky na celou řadu neduhů.

Goji účinky a použití

Goja má příznivý vliv na zrak, snižuje vysoký krevní tlak a cholesterol, hladinu cukru v krvi, chrání játra, posiluje imunitní systém, zlepšuje stav kostí a kloubů, má antioxidační vlastnosti a je dobrá na hubnutí.

V Číně se goji berries jí čerstvé i sušené, dělá se z nich pivo i víno a bobule goji si tam přidávají v podstatě do všech pokrmů. U nás lze sehnat goji šťáva a sušené plody goji. Ty je možno konzumovat přímo, podobně jako rozinky, nebo je přidávat ke všem druhům masa, do nádivek, rýže, polévek, kaší a dezertů. Fantazii se meze nekladou, protože goji kustovnice dodá výbornou chuť všem jídlům!

Goji šťáva - účinky a použití

Goji šťáva je lisovaná ze zralých čerstvých plodů, takže má úplně stejné účinky jako čerstvá a sušená goja. Při výběru šťávy je ale potřeba vybírat opravdu kvalitní produkt, který je nejlépe nesycený a bez přidaných cukrů umělých sladidel, konzervantů a zahušťovadel.  Šťáva z goji má lahodnou chuť a užívá se ráno a večer po 30 ml. Můžete si ji klidně naředit s vodou, případně přidat k ranním cereáliím, do zálivek na salát nebo chladného čaje.

Goji nežádoucí účinky

Nežádoucí účinky goji se mohou projevit v době těhotenství, kojení a při konzumaci s některými léky na ředění krve, rozšiřovaní cév, cukrovku a krevní tlak, protože koncentrace prospěšných látek je v goji berry opravdu vysoká, což má vliv na různé funkce. Je ale třeba podotknout, že goji a cukrovka se mají rády! Díky tomu, že goja má velmi nízký glykemický index a ovlivňuje diabetes 2. typu, je lepší konzumaci probrat s lékařem.