Menu

O goji

Goji jsou sušené plody kustovnice čínské - superpotravina, která dobyla svět zdraví a přírodní medicíny

 
Jak poznáme kvalitní goji?

Jak poznáme kvalitní goji?

Na českém trhu narazíte na desítky dodavatelů goji. Plody kustovnice pochází z různých zdrojů, ale veškerá produkce stejně probíhá v Číně. Na kvalitu goji jsme se zeptali společnosti Wolfberry s.r.o. , která je největším dovozcem produktů z kustovnice do ČR (jejich goji sortiment najdete zde).

 

Jak tedy poznáme a rozlišujeme kvalitu goji?

1.) Podle množství zlomených plodů. Pokud jsou goji celé a nepolámané, pak patří do kategorie A, v opačném případě do kategorie B. Kategorie A je určena k přímé spotřebě, zatímco kategorie B je vhodná pro průmyslovou výrobu k dalšímu zpracování. V současné době je v ČR nešvar zaměňovat goji B kvality, která je určená pro průmyslovou výrobu, za kustovnici typu A. Goji typu B nejsou špatné, leč jsou polámané, proto jsou levné a určené k dalšímu zpracování. Někteří obchodníci tento fakt neberou v potaz a prodávají goji kvality B za prvotřídní, což samozřejmě není v pořádku.

2.) Podle velikosti Co se týká velikosti a kvality goji, tak naše společnost Wolfberry s.r.o. vytvořila standard, který se více či méně mezi obchodníky v ČR dodržuje. Celé se to odvíjí od toho, kolik plodů se vejde do 50 g, takže existují kategorie 180,280,350,500 a dále ještě goji 280A BIO a v neposlední řadě 380B.

3.) Podle barvy Obecně platí, že čím jsou plody světlejší, tím jsou čerstvější, takže tmavé plody jsou ze staré sklizně, zatímco světlé jsou čerstvější. Tento fakt se snaží někteří obchodníci změnit tím, že plody silně síří. Je pravda, že si tak goji uchovává krásnou barvu, ale zákazník tak konzumuje velké množství síry. Kromě toho, že nikdo nechce konzumovat vědomě síru, tak navíc síření vyvolává u mnoha lidí i alergie. Plody však mohou být tmavé i proto, že mají mnoho černých skvrn. Ty vznikají v důsledku deště nebo nešetrné sklizně a patří stejně jako polámané plody do kategorie B, která je určená k dalšímu zpracování, nikoliv pro koncový prodej.

 

 

standart_velikosti_goji_wolfberry